TACİROĞLU & PEYSAN

Taciroğlu, 1940’lı yıllardan bu yana süt ürünlerinde, özellikle peynir üretimi ve ticaretinde önder firma niteliğini sürdürmektedir.

1962 yılından sonra peynir üretimini bir sanayi haline getirmeyi hedef alan ve büyük yatırımlar yapan Taciroğlu, 1967 yılında ilk kez özel ambalajlı peyniri piyasaya sunarak peynir sektöründe yeni bir çağ başlatmıştır.

Firma tradisyonel üretim tarzını benimseyerek, geleneksel Türk peynirini ambalajlı olarak Türk tüketicisine sunmakla, marka bilincini ön plana almıştır.

Taciroğlu aynı amaç doğrultusunda, tradisyonel peynirlerine, 1979 yılında standart kalite ve fabrikasyon üretim olan Peysan’ı da ilave etmiştir.

Aynı yıl Peysan Gıda Sanayi A.Ş. şirketini kurarak, peynir ve süt ürünleri pazarındaki faaliyetlerini bir çatı altında toplamıştır. Böylece birçok yeni ürün ve satış alternatifi ile Türk peynir piyasasında öncü olmaya devam etmiştir.
Peysan, bütün tradisyonel Türk peynirlerini üretmenin yanı sıra 1987 yılında yabancı uzmanlar getirerek, Ortadoğu pazarında beğenilen peynirlerden Jadel peynirini de ürün gamına eklemiştir. Fakat, markasız üretimin yaygın boyutlarda olması nedeniyle, bu ürün hemen taklit edilmiştir ve pazarlarda örgü peyniri adı altında, büyük miktarlarda fakat ambalajsız olarak satılmaya başlanmıştır.

Üretimde, ürünün niteliğine ve mevsimine bağlı olarak  koyun, inek, keçi sütleri kullanılmaktadır. Şirket üretimini Edirne’de 31.000m2 üzerinde kurulu çağdaş üretim tesislerinde, tamamen hijyenik bir ortamda gerçekleştirmektedir. Üretimde kullanılacak hammadde titizlikle seçilir ve klarifikasyon ve seperalasyonla başlayarak, üretimin her aşaması eğitimli ve deneyimli personel tarafından  ciddi şeklide denetlenir. Üretimde naturel ürünler kullanılmasına özen gösterilir.
Peysan ürünleri ülke genelinde örgütlenmiş satış ve pazarlama organizasyonuyla, geleneksel lezzeti ile, kaliteli ve sağlıklı olarak tüketicisinin beğenisine sunulmaktadır.

Şirket ürünlerini Taciroğlu ve Peysan markaları ile piyasaya sunmaktadır. Ürün çeşitleri ise Beyaz peynir, Taze kaşar peyniri, Eski kaşar peyniri, Dil peyniri, Jadel (örgü peyniri), Tulum peyniri, Lor peyniri, Mozzarella peyniri, Kaşkaval peyniri ve Sürülebilir peynirlerdir.
Peysan Gıda A.Ş. uzun yıllar Fransız Fromageries Bel firmasının Türkiye Genel Distribütörlüğünü yaparak, bu firmanın La Vache Qui Rit markalı ürünlerini Türk pazarına lanse etmiş ve Türk sofralarında batı tipi peynirlere de yer açmıştır.
Firma 1996 yılından bu yana da dünyada tanınan Fransız BESNIER LACTALIS firmasının Türkiye distribütörü olup bu kuruluşun President markalı peynir ve tereyağ çeşitlerini Türk tüketicisine sunmaktadır. Bu ürünler Emmental, Roquefort, Edam, Gouda,  Madrigal, Camembert, Brie, dilimli ve üçgen peynirler, taze pastörize peynirler ve çeşitli ambalajlarda tereyağlardır. Peysan Gıda Sanayii A.Ş. şimdiye kadar ağırlıklı olarak peynir alanında faaliyet göstermekle birlikte, gelişimine paralel olarak önümüzdeki dönemde diğer süt ürünlerin de üretmek amacıyla yatırımlarını sürdürmektedir. Bu bağlamda Türk tüketicisi alıştığı Peysan kalite ve güvenirliği ile diğer süt ürünlerini de temin etme imkanına kavuşacaktır.