Kalpli Keçi Peynirli Salata

Kalpli Keçi Peynirli Salata

Peysan Kalpli Keçi Peynirli Salata

Eşinize veya sevgilinize akşam yemeğinde romantik bir sürpriz yapabileceğiniz salata tarifi.

Malzeme Listesi

PEMBE KALPLER İÇİN
300 gr taze Taciroğlu – Peysan keçi peyniri
1/2 su bardağı lime lime edilmiş çiğ pancar
göz kararı tuz ve karabiber
göz kararı kaya tuzu
….
SALATA İÇİN
4 büyük avuç dolusu yeşillik
göz kararı salatalık
göz kararı doğranmış yeşil zeytin
göz kararı ince kıyılmış antep fıstığı
limon ve zeytinyağı
göz kararı tuz, karabiber

(4 Kişilik – 45 dakika)

Hazırlanışı

Adım 1

Pembe kalpler için: Orta büyüklükte bir kapta keçi peynirini ve doğranmış çiğ pancarları karıştırın. Tuz ve biberi ekleyin. Karışım pembe renk alana kadar bir çatalla iyice karıştırın. Pembe peysan keçi peynirli karışımı bir parça parşomen kağıdın üzerine koyun. Başka bir parça parşomen kağıdıyla üzerine bastırın ve 1 santim kalınlığında bir disk elde edin. Peynir diski parşomen kağıdının arasında olacak şekilde sertleşmesi için buzluğa koyup 30 dakika bekletin. Böylece kesmek kolaylaşacak.

Adım 2

Peynir buzluktayken salatayı hazırlayın. Geniş bir kapta yeşillikleri, doğranmış salatalığı, yeşil zeytini, kıyılmış antepfıstığını, limon suyunu, zeytinyağını, tuzu ve biberi karıştırın. Tadına bakın ve baharatlarını istediğiniz tada gelecek şekilde ayarlayın.

Adım 3

Keçi peynirini buzluktan çıkarın. Üstteki parşomen kağıdını kaldırın. 2 santimlik kalp şekilli kurabiye kalıbıyla peynirden kalp şekilli parçalar kesin. Kesme işlemi sırasında arasıra kurabiye kalıbını ılık sudan geçirerek durulayın. Parmaklarınızla kalp şekillerine son halini verin ve üzerlerine kaya tuzu serpiştirin.

Adım 4

Kalp şekillerini önceden hazırladığınız salatanın üzerine yerleştirin ve servis yapın. ​